Načítání...

Výběr bezpečné helmy pro dítě

Venku nám začíná jaro, je teplo a svítí sluníčko a je tak ideální doba na to jít s dětmi ven. Kola, ale také odrážedla nebo koloběžky jsou velmi oblíbenými společníky pro zábavu, je ale nutné pro naše děti vybrat také správnou ochranu hlavy.

Ještě, než přejdeme k samotnému výběru helmy, pokud pořizujeme helmu přes internet je dobré znát obvod hlavy dítěte. K tomuto rozměru ideálně přičteme rezervu cca 2 - 5 cm. Je to efektivní, aby dítěti helma déle vydržela, a navíc lze i v zimě pod helmu přidat čepici. 

Co se týká financí, tak zde není úplně na místě na pořizovací ceně helmy šetřit. Je nutné vybrat helmu opravdu kvalitní a odolala také větším nárazům, aby hlava našeho dítěte byla dostatečně chráněná.

Vyrábí se dva typy helem podle technologie výroby: 

  • in-mold (zde je pěna vstřikována do plastové skořepiny a obě části se potom propojí pomocí teploty a tlaků)
  • technologie lepení (tato technika spočívá na základě v nalepení polyesterové výplně do vnější skořepiny).

Jestliže se zaměříme na odolnost helmy, tak podle nezávislých testů je odolnější helma vyrobená za pomocí technologie in-mold. Navíc je tento typ také váhově lehčí. Pořizovací cena bývá vyšší, ale jak už jsme zmiňovali bezpečnost našich dětí není položka, na které bychom měli šetřit. 

Pokud jde o váhu měla by být helma co nejlehčí a mít dostatečné množství otvorů určených k větrání hlavy, aby se dětem za horkých dnů hlavička příliš nepotila. Navíc lehkou helmu déle na hlavě snesou. Zapínání helmy by mělo být jednoduché a dobře ovladatelné. 

Při výběru helmy je nejideálnější mít dítě pro které je helma určena sebou, může si ji tak vyzkoušet a sami uvidíte, jak mu sedí. Helma by měla být na hlavě poměrně natěsno, pozor však aby dítě netlačila. Helmy jsou většinou vybavené otočným kolečkem nebo pásky, které umožňují o pár centimetrů zvětšení obvodu helmy, ta tak dítěti vydrží klidně 2-3 roky. 

Pokud máme vybranou konkrétní značku je dobré si na internetu přečíst nebo se personálu ve sportovním obchodě zeptat na její bezpečnostní atesty. Helma by také měla mít certifikát bezpečnosti nebo by měla být odzkoušená státní zkušebnou. 

Výběr dětské helmy opravdu nepodceňujte, vždyť chrání to nejcennější, co máme.