Načítání...

Barvení velikonočních vajíček za pomocí přírody

Blíží se Velikonoce a s ním i oblíbená činnost převážně dětí – barvení vajíček. My jsme se zaměřili na to, jak krásně obarvit velikonoční vejce pomocí přírodních materiálů, které mám všichni doma.

Ideální je pořídit si na barvení bílá vejce. Na hnědých nebude výsledek barvení tolik znatelný. Základem úspěchu správného obarvení vajec je vejce řádně omýt, nejlépe přípravkem na mytí nádobí, aby se z nich odstranil vosk a mastné kyseliny. Je důležité, aby vejce nebyla při obarvení mastná a nevznikla na nich tak fleky. 

Barvit můžeme vejce, která uvaříme natvrdo (uvaří se přímo ve vodní lázni při obarvení), ale také syrová vejce, které však nejdříve vyfoukneme. Rostlinná barviva na vejce chytají hůře, je tedy důležité nechat vejce v barvící lázni vařit minimálně 20minut. Popřípadě pro intenzivnější barevný výsledek můžete nechat vejce po dovaření ještě v nálevu s rostlinným barvivem i přes noc. 

Žlutá vajíčka

Pro dosažení žluté barvy vajíček budeme potřebovat cca půl litru vody, slupky z jedné žluté cibule a 2 lžičky šafránu nebo kurkumy (popřípadě lze použít také kari koření). Společně ve vodní lázni s vejci povaříme, hlídáme však intenzitu jejich barvy, při delším vaření by nám vajíčka mohly zhnědnout. 

Červená vajíčka

K červené barvě vajec nám dopomůže šťáva z červené řepy nebo slupky z červené cibule. Slupky z červené cibule nejdříve svaříme a potom přidáme vejce a společně povaříme. 

Modrá vajíčka

Pro modrá vejce budeme potřebovat asi půl hlávky červeného zelí, které nastrouháme najemno, zalijeme v hrnci horkou vodou, přidáme dvě lžíce octa a špetku soli. Získáte krásně bledě modrá vajíčka.

Zelená vajíčka 

Pro zelenou barvu přidáme do vodní lázně mražený špenát. Do litru vody vhodíme půl kostky (balení) špenátu a společně povařte, dokud se špenát nerozmrazí. Přidejte sůl, lžíci octa a trošku kmínu, který dodá vajíčkům lepší barvu. Tip našich babiček: lze použít také kopřivy.

Po barvení je důležité vždy vajíčka položit na dobře sací papírový ubrousek na kterém vejce opatrně poválíme, aby byla suchá. Pro krásný lesk můžeme vejce potřít kouskem másla nebo třeba špeku. 

Budeme se těšit na fotografie vašich barevných vajíčkových výtvorů, které s námi můžete na vaší zdi na Mimia.cz sdílet.