Načítání...

Avokádo - superpotravina pro děti

Nevíte, čím ozvláštnit vašemu dítěti svačinku? Pořád dokola dáváte jogurt, mrkvičku, banány, jablíčko, dýni a nesetkává se to již s nadšením? Co takhle zkusit avokádo? Víte, že do jídelníčku ho můžeme zařadit již od 6. měsíce věku?

Avokádo není sice typická česká surovina, ale zato je velmi zdravé a dětem v jídelníčku rozhodně jen prospěje. Je lehce stravitelné a obsahuje velké množství vlákniny. 

A čím tedy vlastně to avokádo má pozitivní vliv na naše zdraví?

  • Obsahuje velké množství vitamínů, např.: vitamín A, B, C a E
  • Snižuje cholesterol
  • Je bohaté na vlákninu, které napomáhá našemu zažívání
  • Obsahuje forfor, hořčík, draslík a vápník
  • Není alergen, takže ho mohou i malé děti od 6 měsíců
  • Je zdrojem tělu prospěšných tuků

Ideální kombinace pro první příkrmy je namačkané avokádo s banánem. U mých dětí se to setkalo s velkým nadšením. Kamarádka zase dávala namačkané avokádo s bílým jogurtem a banánem. Kombinace zkrátka mohou být různé, a zde přinášíme pro vás několik tipů na dětské dobrůtky s avokádem:

Jak Avokádo připravit?
Příprava avokáda je naprosto jednoduchá v případě že jste již koupili tzv. Avokádo “ready to eat”. V opačném případě pokud je tvrdé jej musíte nejdříve nechat “dozrát a změknout”. 

Měkké avokádo rozpůlíme napůl, vyndáme pecku a lžící vydlabeme dužinu. Dužinu z avokáda poté pomačkáme vidličkou a můžeme ho přidávat do různých pokrmů. POZOR, avokádo nijak tepelně neupravujeme, tím by ztratilo veškeré vitamíny, které můžeme jeho konzumací získat.

A jaké kombinace u nás jsou nejoblíbenější?

První příkrm avokádo s banánem
Použijeme půlku avokáda a celý banán. Vše pomačkáme vidličkou na “kaši” a vaše dítko si může pochutnávat.

První příkrm avokádo, jablíčko a mrkev
Na tento příkrm potřebujeme půlku avokáda, půlku jablíčka a jednu mrkev. Jablíčko i mrkev nakrájíme na kostečky a uvaříme doměkka. Poté rozmixujeme s troškou vývaru a přidáme namačkané avokádo.

Pomazánka pro děti 
Avokádo namačkáme vidličkou, přidáme 5 lžic žervé nebo tvarohu, jemně přisolíme a zakápneme citrónovou šťávou.

Borůvkovo-avokádové pyré
Na toto pyré potřebujeme půl avokáda, 1 banán, hrníček borůvek a 3 lžíce kojenecké vody, záleží na konzistenci. Banán a borůvky rozmixujeme a přidáme namačkané avokádo. 

Všem malým prckům přeje tým mimia dobrou chuť.