Načítání...

Důležité zásady při pobytu dětí na slunci

Nedávno jste u nás na blogu mohli číst o tom, jak je přímé sluníčko škodlivé a jak je třeba se proti UV paprskům chránit. Dnes se zaměříme jen na naše nejmenší.

Není tajemstvím, že malé děti by neměly být vystaveny přímému slunci vůbec, to platí především pro děti do 1 roku. Reálně však také víme, že ne vždy je toto v dlouhých letních měsících 100 % možné dodržet a je tak nutné chránit děti kvalitním ochranným krémem s vysokým SPF filtrem proti škodlivému UV záření, a nejen to. 

Jaký krém tedy pro děti zvolit? 

Značek ochranných krémů pro děti je nepřeberné množství. Nejvíce informací vám k ochranným krémům pro děti dají v lékárnách, kde také tyto krémy prodávají. Především si tak můžete zjistit, jestli je pro vaše děťátko konkrétní krém vhodný. Jestli je například určen pro děti již od narození nebo jestli je třeba vhodný pro citlivou nebo až atopickou pleť. Rozhodně však volte vždy krém s vysokým ochranným faktorem, ideálně SPF 50. Pamatujte také, že i voděodolný krém je nutné po každém koupání znovu obnovit a dítě namazat. 

Kdy mohu s dětmi na sluníčko?

Je důležité nevystavovat děti silnému slunečnímu záření, které je nejvíce intenzivní kolem poledne. Všeobecně platí, že bychom s dětmi od 11 do 15 hod. neměli na sluníčko chodit vůbec. Dále je důležité dát dítěti světlou pokrývku hlavy a také kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, který ochrání jeho zrak. Na plavání se také prodávají plavky s UV ochranným faktorem, některé mají i dlouhý rukáv, takže je větší část těla vašeho děťátka chráněna. 

Pozor si také dejte, když dáte dítě spát na sluníčku do kočárku. Střecha kočárku ve vás může vyvolat mylný dojem, že je vaše dítě pře sluncem v bezpečí, na přímém slunci se však střecha kočárku rozpálí a sálající teplo může vašemu malému způsobit přehřátí organizmu neboli úpal. 

Co dělat při podezření na úpal či úžeh dítěte?

Úpal vznikne při dlouhém pobytu v uzavřením prostoru v horkém prostředí a úžeh je způsoben dlouhotrvajícím pobytem na přímém slunci, převážně když není zakryta hlava pokrývkou a také nedostatečný příjem tekutin. Na ten v horkých letních dnech obzvláště dbejte!

Pokud k úpalu nebo úžehu skutečně dojde je nutné ihned zamezit účinku vysoké teploty. Dítě uložte do stínu, ideálně do chladné a větrané místnosti a ochlazujte tělo. Začneme sprchováním vlažnou vodou a teplotu snižujeme asi do 38 stupňů Celsia. Dítě nechejte svlečené a přikryjte jej jen prostěradlem. Dbejte na příjem tekutin, které mohou býti chladnější, podávejte často, ale po menších dávkách. Pokud má dítě spálenou kůži naneste na ni krém na zklidnění (např. Panthenol). Dítě poté musí zůstat v klidovém režimu bez slunce nejlépe minimálně dva dny. 

Je opravdu velice důležité tyto zásady dodržovat a děti před sluncem chránit. Abychom ale na slunce nebyli stále tak přísní, připomeňme si, že slunce nám také dodává potřebný vitamín D, který je u dětí nezbytný pro správný vývoj kostry. Takže troška toho sluníčka je pro děti přeci jen, při dostatečné péči o jejich pokožku, hlavu a zrak, také prospěšná.