Načítání...

Rakovina kůže může být důsledkem špatného opalování

Dlouho očekávané letní teploty a sluníčko jsou tady. Těšíte se až si lehnete na lehátko a necháte sluneční paprsky opálit vaše tělo? Dejte si pozor možný vznik rakoviny kůže a dodržujte následující rady.

Existují dva typy slunečního záření, jedná se o UV-A a UV-B záření, přičemž první zmíněné nepřináší tak vysokou pravděpodobnost vzniku zhoubného útvaru (melanomu), ale zase významně přispívá ke stárnutí kůže. Kožní melanom je velice nebezpečným onemocněním a podle průzkumů postihuje s větší pravděpodobností jedince, kteří se během svého života opakovaně spálili na slunci. Je tedy důležité tuto skutečnost opravdu nepodceňovat a jak sebe, tak své děti poctivě před pobytem na slunci mazat krémem s vysokým ochranným UV faktorem. 

Jak vysoký tedy UV faktor zvolit?

Čísla faktorů na opalovacích přípravcích označují, jaká část ultrafialového záření při jeho použití pronikne do kůže. Pokud tedy použijete opalovací krém SPF (neboli ochranným faktorem) č. 10 znamená to, že do vaší kůže propustí 1/10 ultrafialového záření. Tzn. že 10krát prodlouží dobu strávenou na sluníčku při vzniku stejných škod, jako bez použití jakéhokoli ochranného krému. Opalovací krém s faktorem 50 nás ochrání před 98% záření, faktor 100 před 99% záření atd. 

Je tudíž vhodné při pobytu na slunci zvolit ochranný krém s vyšším SPF faktorem. U nás v našich klimatických podmínkách je doporučováno použití ochranného faktoru minimálně 30 a na dovolené u moře, kde sluníčko více pálí sáhněte, alespoň na obličej a nezapomínejte ani na uši, a hrudník ochranný faktor 50. Dále nezapomínejte, že i tzv. voděodolné opalovací krémy musíte po 2 hodinách a pobytu ve vodě opět přetřít novou vrstvou pro zachování jeho správné účinnosti. 

Jak vysoký SPF faktor použít pro děti?

U dětí je doporučen minimální faktor opalovacího prostředku SPF 50+. Lékárníky je často doporučován tzv. minerální krém, jehož složení bylo speciálně vyvinuto tak, aby chránilo citlivou pokožku miminek před UVA, UVB a volnými radikály. Minerální krém zanechá na pokožce dítěte bílý film, který se nevstřebá do pokožky dítěte a chrání je tak po celý den. Příkladem takového krému je například ochranný krém Uriage SPF 50+, který zakoupíte například zde: https://www.drmax.cz/ur-bebe-1ere-creme-minerale-spf50-t-50-ml.

Nikdy nevystavujte miminka a malé děti přímému slunci. Je třeba, aby na sobě měly oblečení, sluneční brýle a pokrývku hlavy a aby zůstávaly ve stínu. Vždy minimálně 30 minut před pobytem na slunci dítě namažte ochranným krémem se zmíněným vysokým SPF. 

Dále v letních měsících nezapomeňte na zvýšený pitný režim, který je velice důležitý především právě u malých dětí nebo také u seniorů.